Vēsture

Nurmuižas pils (Nurmhusen) ir bijusī Livonijas ordeņa vasaļa pils Laucienē, kas celta 16. gadsimta otrajā pusē. Līdz 1920. gada zemes reformai pils piederēja Firksu dzimtai. Tas ir lielākais muižas komplekss, kas saglabājies līdz mūsdienām un šobrīd atrodas Talsu novada Laucienes pagastā.

Pēc Livonijas ordeņa valsts sabrukuma 1566. gadā Kandavas fogtu muižu savā īpašumā ieguva Georgs fon Firkss.

1594. gadā muižas īpašnieki uzcēla Nurmuižas baznīcu, kurā apglabāti Georgs un Anna fon Firksi (1600). Fon Firksi bija viena no varenākajām Kurzemes dzimtām. Viens no tiem bijis hercoga Jēkaba sūtnis Francijas karaļa galmā. Pils pārbūvēta 17. gs. beigās, 1830. un 1880. gados un 1909.- 1912. gadā pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa projekta.

Pirms Pirmā pasaules kara sākuma pils īpašnieks bija Ernests Heinrihs Oto fon Firks (1866–1914).

Latvijas PSR laikos muižas pilī bija izvietota Laidzes kolhoza un pēc tā reorganizācijas padomju saimniecības "Okte" administrācija. 2004. gadā to iegādājās SIA "Nurmuižas pils", kuras īpašnieks ir Oļegs Fiļs.

Nurmuižas pils telpas uzskatāmas par vienu no efektīgākajām neoklasicisma interjeru paraugiem Latvijas pilīs. Muižas apbūves kompleksu veido vairākas 18.-19. gadsimtā celtas ēkas, to papildina ainavu parks.

Nurmuižas pils ir nocietināta ēka ar mazu iekšējo pagalmu, kas sastāv no galvenā taisnstūrveida divstāvu korpusa un pagarinātiem dienvidaustrumu fasādes spārniem.

Pēc arhitekta Vilhelma Bokslafa vadītās pils rekonstrukcijas ap logailu apmalēm, sandrikiem un stūru rustiem saglabājies sgrafito tehnikā veidots manierisma stila dekors. Pēdējā pārbūvē pils ieguva arī vairākas neoklasicisma garā stilizētas telpas, sākot ar vestibilu un kāpņu telpu un beidzot ar vairākām plašām parādes telpām. Otrajā stāvā saglabājušās pils reprezentācijas telpas - ēdamistaba, zāle un muzikantu istaba - kurās redzamas kolonnas, balti glazētas klasicisma laikmeta krāsnis, bagātīgi rotāts kamīns, sienu un griestu dekoratīvā apdare.

Kopš 2005. gada notiek vērienīgi pils kompleksa atjaunošanas darbi. Ir atlasīta komanda, kas vēlas un spēj no gruvešiem atgriezt Nurmuižai seno spozmi. Tika īstenota 30 ēku konservācija tuprmākai ēku saglabāšanai.

Šobrīd jau atjaunota lielākā daļa saimniecības ēku – dārznieka māja, smēde, stallis parādes zirgiem un darba zirgiem, aitu kūts, govju kūts, viena no trim kalpu mājām, klēts, krogs, arī divi dīķi un akmens tiltiņš, vecie muižas vārti, siltumnīca un oranžērija. Izkopts pils parks.

Godinot seno muižas īpašnieku, hercoga Jēkaba Kurzemes un Zemgales sūtni Francijā, Georgu fon Firksu, izveidots noslēpumains vīnogu dārzs.